O Parfumoch

Parfém je všeobecné označenie zmesi esenciálnych olejov a ďalších aromatických látok. Má za úlohu vydávať nejakú špecifickú a príjemnú vôňu. Jeho použitím možno u ľudí vyvolávať rôzne pocity a túžby či podtrhnúť ich charakter.

Zásady používania

Pri aplikácii na pokožku je zvykom vyberať dobre prekrvená miesta - napríklad oblasti za ušami, na krku, medzi prsiami, na lakťových a  kolenných jamkách, na zápästí. Toto pravidlo však nemožno brať ako dogmu a vhodnú aplikáciu je nutné vyskúšať. U silnejších (orientálnych) vôní stačí niekoľko kvapiek na zápästie, svieže vône vyžadujú dôkladnejšiu aplikáciu; záleží tiež na individuálnych preferenciách, množstvo ktoré vyhovuje jednému človeku, môže iného obťažovať.
Mnohé vône voňajú inak na koži a inak na oblečení; spravidla čím ľahšia (sviežejšia) vôňa, tým lepšie vynikne na oblečení a naopak. Ako sa bude vôňa chovať na oblečení napovie skúška na testovacom papieriku.
Pri "nosení" parfumu by sa malo dbať na to, aby nikto z okolia nebol vôňou obťažovaný. Zlaté pravidlo hovorí, že menej je viac. V horúcich dňoch je lepšie preferovať nekonfliktné, svieže vône.
Je vhodné vyvarovať sa používania viac parfumov naraz, aby nevznikla disharmonická zmes. Niekedy je však možné kombinovaním dvoch vôní vytvoriť príjemný celok; niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú radu parfumov (obvykle jednozložkových) určené k tomu, aby si užívateľ sám vymyslel svoje obľúbené kombinácie. Príkladom je rad Donna Karan Essence s vôňami Lavender, Wenge, Jasmine a  labdanum, alebo Les Caprices by Lolita Lempicka s parfumy Violette, Réglisse a Amarena.
Trvanlivosť parfémov je rôzna, niektoré zložky podliehajú rýchlo skaze a parfém sa počas niekoľkých mesiacov výrazne zmení. Niektoré parfumy však pri správnom skladovaní vydržia desiatky rokov. Najnebezpečnejšie je svetlo, flakón by preto nemal byť vystavený dennému ani intenzívnemu umelému svetlu (ako ochrana stačí pôvodná krabička) a vysokým teplotám. Ak je vôňa vystavená pôsobeniu svetla, mení sa spravidla farba tekutiny na tmavší odtieň, neskôr sa okolo uzáveru usadzuje živicový prstenec. Ako prvé sa kazia vrchné tóny, aj taký parfum však často možno používať - ​​po rozvonění a vyprchaní vrchných tónov sa objaví jeho pôvodná podoba.

Zloženie

Parfém sa skladá z 3 častí, podľa toho, ako sa ktoré vône uvoľňujú (niektoré parfumy však majú lineárne zloženie, tj. ich vôňa je v priebehu času stále rovnaká).

Hlava (vysoké tóny) je to prvé, čo po aplikácii ucítite. Práve hlava parfumu utvára Váš prvý dojem a práve preto sa jej kladený veľký dôraz. Doba trvania sa pohybuje okolo 15 minút, ale môže to byť tiež len pár sekúnd.
Srdce (stredné tóny) začínajú naplno vynikať po odznení hlavy. Vonia niekoľko hodín (2 - 3).
Základ (nízke tóny), sú tie látky parfumu, ktoré utekajú veľmi pozvoľna. Doba trvania býva niekoľko hodín (3 - 5), ale nie sú výnimkou parfumy pôsobiace desiatky hodín.
Kvalitné (často drahé) parfumy sa zostavujú tak, aby vo všetkých fázach rozvíjania vône bol zaistený harmonický a stály priebeh.

Druhy vôní

Parfumy sa podľa vône delia do niekoľkých základných skupín, ktoré sa medzi sebou môžu kombinovať. Toto delenie je jedným z mnohých, existuje ich omnoho viac.

 • Kvetinové
  P
  ravdepodobne najväčšia skupina; hlavné zložky kompozície tvorí kvety - jazmín, ruža, konvalinky, ylang-ylang, tuberóza, kosatec, fialka a ďalšie. Obvykle sa jedná o dámske vône, ale v tejto kategórii nájdeme aj pánske. V skorších dobách (do začiatku 20. storočia) bývali aj pánske vône prevažne kvetinové. Parfumy voňajúce prevažne alebo len po jednej kvety sa nazývajú soliflory. Typickými podskupinami kvetinových vôní sú kvetinovo-orientálna, kvetinovo-ovocné alebo kvetinovo-aldehydy.
  Príklady: čisto kvetinová vôňa: Paris (Yves Saint Laurent), L'Air du Temps (Nina Ricci)
  kvetinovo aldehydové: No.
  5 (Chanel), White Linen (Estée Lauder)
  kvetinovo zelená: Vent Vert (Pierre Balmain), Envy (Gucci)
  kvetinovo ovocná: Eclat D'Arpege (Lanvin), Rock'n Rose (Valentino)
  pánske kvetinové vône: The One (Dolce & Gabbana), Le Male (Jean Paul Gaultier)
 • Orientálne
  Obvykle ťažšie, zmyselné, teplé kompozície, v ktorých prevládajú zložky ako ambra, vanilka, kadidlo, santalové drevo, korenie.
  Často sa označujú ako ambrové; názov pochádza od slávneho parfumu značky Coty - Ambre Antique (1905). Medzi orientálne vôňe sa počíta aj nová skupina vôní gurmánskych s výraznými tónmi zložiek ako vanilka, čokoláda, káva, pražené oriešky atď.
  Príklady: Coco (Chanel), Dune (Dior), Opium (Yves Saint Laurent), Youth-Dew (Estée Lauder), Obsession (Calvin Klein)
  Gurmánske vône: Angel (Thierry Mugler), Code (Armani), Addict (Christian Dior), Shalimar (Guerlain)

 • Chyprové (tiež cyprusové)
  Skupina bola pomenovaná podľa vône Chypre značky Coty, vytvorené v roku 1917  (parfumér François Coty sa údajne inšpiroval svoju dovolenku na Cypre, francúzsky Chypre).
  Základnými zložkami chyprových vôní je větvičník ("dubový mach"), bergamot a labdanum, obvykle aj pačuli. Jedná sa o suchšie, drevité, elegantná vôňa. Časté sú kombinácie chyprových tónov s kvetinovými alebo zelenými.
  Príklady:Miss Dior (Christian Dior), Mitsouko (Guerlain), No.19 (Chanel)
 • Citrusové
  Svieže, šťavnaté vône s výraznou citrusovou zložkou (pomaranč, bergamot, citrón, limeta).
  Patria sem dámske aj pánske vône, často tiež bývajú citrusové parfumy označované ako unisexové, teda vhodné pre obe pohlavia. Citrusové tóny sa kombinujú napríklad s drevitými, korenenými či kvetinovými.
  Príklady:O-Zone (Sergio Tacchini), CK One (Calvin Klein), Escala a Portofino (Dior)
 • Drevité
  Parfumy, v ktorých hrajú prím drevité tóny - santalové drevo, cédrové, ružové drevo, vetiver atď. Drevité tóny sú typické pre dámske aj pánske vône a  kombinujú sa obvykle s orientálnymi zložkami, korením, kvetinami a  citrusy.
  Príklady: dámske: Samsara (Guerlain), Sensuous (Estée Lauder)
  pánske: Tumulte pour Homme (Christian Lacroix)
 • Kožené
  Špeciálna kategória zahŕňajúca vône, v ktorých sú viditeľné zložky imitujúce vôňu kože.
  Patria sem pánske vône (často s tónmi kadidla, tabaku, driev), ale aj dámske (kombinácia s kvetinami alebo chyprovými tóny).
  Príklady: Kelly Calèche (Hermès), Cabochard (Gres), Miss Balmain (Balmain)
 • Fougere
  Takmer bez výnimky pánska skupina.
  Typickými zložkami sú levandule a kumarín. Jej francúzsky názov znamená "papradie". Dejiny tejto skupiny siahajú do XIX. storočia, kedy vznikla prvá kompozícia vôní z tejto skupiny, Fougére Royale ("Kráľovské papradia").
  Príklady:Guerlain pour Homme (Guerlain)

Novinky:

Vianočné parfumové sady naskladnené!

Práve sme naskladnili veľké množstvo výhodných parfumových sád, ktoré nájdete iba na našom obchode! ...

2.12.2015 16:23

Zľavy na email

Ak chcete dostávať pravidelne zľavy a novinky na email, prihláste sa zadarmo k odberu:

↑ nahoru